Zab, mint reform alapanyag
A zabból készített különböző finomságú liszteket különféle liszttel sűrítendő ételekhez adhatjuk sűrítőanyagként, vagy bármilyen pékárút, illetve otthoni termékeket (palacsinta, lepények, kenyér, pogácsa…) kiegészíthetünk vele.
Figyelembe kell venni, hogy a zab önmagában sikérmentes, ezért a pékárukat ki kell egészíteni egyéb sikértartalmú lisztekkel, vagy tegyünk hozzá búzasikért (vagy más néven szejtánt, azaz búzahúst).
A zabliszt vizes keveréke önmagában erősen ragad, illetve nyálkás, csúszós. Ezen a tulajdonsága azonban előny, hiszen a gyomorban előnyösen hasznosul, mivel az említett nyálkaképző hatás a gyomorfalat védi.
Felhasználható pudingokhoz, krémekhez, ételek besűrítésére. Érdemes a fehér lisztet kiváltani vagy bizonyos százalékban lecserélni zabpehelylisztre.
A zabliszt tápanyag összetétele rendkívül figyelemre méltó!
Gabonaféléink között az egyik leggazdagabb fehérjeforrásnak számít.
A zabpehely és zabliszt 6-7%-át kitevő zsírtartalom a szervezet számára különessen fontos, ugyancsak nélkülözhetetlen, többszörösen telítetlen linolsavat mintegy 40%-ban tartalmaz.
Védő hatása is ismert.
A zabpehelyben, illetőleg a zablisztben 100 g-ként mért 0,63mg ill.,0,78 mg B1 vitamintartalom napi szükségletünk 40-50 %-át biztosítja.
Ismert tény, hazai táplálkozásunkban az ásványi anyagok felvételét a túlzott nátrium- és az alacsonyabb kálium- és magnéziumfogyasztás jellemzi.
A zabbal kapcsolatos érdekesség
Felhasználható fürdővízbe keverve, szépségápolásra is: a vízcsap alá tartott zokniban néhány evőkanálnyi zablisztet áztatunk és ebben a fürdővízben megfürödve, utána a “zoknival” a bőrt bedörzsöljük, hogy puha és selymes legyen.