Mindenekelőtt azt érdemes tisztázni, mikor beszélünk lázról... Láz alatt azt az állapotot értjük, amikor a test belső hómérséklete eléri vagy meghaladja a 38 Celsius-fokot. Ez a hőfok szájban mérve hozzávetőlegesen 37, hónaljban mérve nagyjából 37,5 foknak felel meg. Fertőzés esetén a láz jellemzően a délutáni vagy esti órákban jelentkezik, reggelre mérséklődik, majd délután vagy este ismét emelkedni kezd a testhőmérséklet. A ciklus a legtöbb esetben két vagy három napig tart. Általában orvosi ellátásra nincs szükség.
A láz a testünk természetes reakciója, amit a fertőzés vált ki. Az immunrendszerünk hatékonyabb munkára képes magasabb hőmérsékleten; a láz tulajdonképpen egy állapot, amivel a szervezetünk ideális feltételeket igyekszik teremteni az immunrendszerünk számára.
Mire figyeljünk lázcsillapítás során?Mivel a láz a szervezetünk védekezési folyamatának része, ezért nem kell mindenáron arra törekednünk, hogy csökkentsük vagy megszüntessük. Lázcsillapításra csak akkor van szükség, ha a láz rendkívül rossz közérzetet teremt, vagy túl magasra szökik. Kivételt képeznek az egészen pici gyerekek, az idősek, illetve a szív- és tüdőbetegségekben szenvedők. Esetükben a lázat felügyelni és csillapítani kell, viszont fontos különbséget tenni az alacsonyabb testhőmérséklettel járó hőemelkedés és a valódi láz között. Néhány tizednyi testhőmérséklet emelkedés nem indokolja a lázcsillapító szerek használatát.
Ha úgy ítéljük meg, hogy a testhőmérséklet csökkentésére van szükség, elsőként a külső tényezőket szüntessük meg; váltsunk vékonyabb takaróra, kapcsoljuk le a fűtést, szellőztessünk és kerüljük a forró italok fogyasztását. A szoba-hőmérsékletű folyadékok fokozottabb bevitele természetes módon csökkenti a test belső hőmérsékletét; egy liter folyadéknak köszönhetően várhatóan 0,5-0,8 Celsius-fokkal csökkenhet a testhőmérséklet.
A hűtőfürdő alkalmazása hatásos megoldásnak bizonyul, ezt azonban csak abban az esetben érdemes alkalmazni, ha a módszer nem okoz jelentős stresszt a betegnek. A hűtőfürdő lényege a test fokozatos lehűtése, ezért testhőmérsékletű vízzel kezdjük, majd fokozatosan hűtjük egészen 31-32 fokig. Amint a beteg dideregni kezd, hagyjuk abba a fürdőzést, hiszen a didergés célja éppen a hőleadás meggátolása.
Amennyiben úgy ítéljük meg, hogy gyógyszeres lázcsillapításra van szükség, válasszuk a vény nélkül kapható paracetamol tartalmú készítményeket. Ezeket akár már 3 éves kortól használhatjuk, azonban tartsuk be az adagolási javaslatokat. Fontos megjegyezni, hogy a különböző hatóanyagokat tartalmazó készítmények nem kombinálhatók, illetve egymás után nem használhatók!